
Snimio V. KARUZA
Najviše noćenja ostvareno je u Istri (8,6 milijuna noćenja ili 2 posto više nego lani), Splitsko-dalmatinskoj županiji (5,2 milijuna noćenja ili 3 posto više) te na Kvarneru (4,7 milijuna noćenja, što je rast od 6 posto)
povezane vijesti
U prvih šest mjeseci ove godine u Hrvatskoj je prema podacima eVisitora ostvareno 7,5 milijuna dolazaka i 29,3 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od 4 posto u dolascima i noćenjima, a samo tijekom lipnja je ostvareno 9 posto više dolazaka i čak 12 posto više noćenja. U Ministarstvu turizma i Hrvatskoj turističkoj zajednici kažu da ostvareni rezultati pokazuju kako Hrvatska nastavlja s pozitivnim trendovima i potvrđuje svoju poziciju jedne od najpoželjnijih destinacija na Mediteranu.
Cjelogodišnja ponuda
– Svi su podaci, od fizičkih do financijskih, te ostvarenog cestovnog, zračnog i pomorskog prometa, u plusu. Tako u odnosu na prošlu godinu u ovom razdoblju imamo povećanje od više od 260 tisuća dolazaka i više od milijun noćenja, zračni promet je na ukupnoj razini bolji za 11 posto, a kada govorimo o prihodima stranih turista za prvo tromjesečje uprihodili smo 54 milijuna eura više, rekao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina dodavši da je ovo »prvo prolazno vrijeme« za ovu turističku godinu, s kojim su u ministarstvu zadovoljni i koje je na tragu očekivanja, a ujedno je, kaže, i najava i snažan vjetar u leđa za sezonu i posezonu. Jako dobrim smatra podatke i o 11-postotnom porastu i dolazaka i noćenja domaćih turista u prvih šest mjeseci, što po njemu pokazuje da raste životni standard.
Najviše turističkih noćenja u prvom polugodištu, odnosno 27 milijuna, ostvareno je na Jadranu što je također 4 posto više nego u istom razdoblju lani. Gledano po županijama, najviše noćenja ostvareno je u Istri (8,6 milijuna noćenja ili 2 posto više nego lani), Splitsko-dalmatinskoj županiji (5,2 milijuna noćenja ili 3 posto više) te na Kvarneru (4,7 milijuna noćenja, što je rast od 6 posto). Slijede Zadarska županija s 3,3 milijuna noćenja i rastom od 3 posto, a isti je rast ostvarila i Dubrovačko-neretvanska županija s 2,9 milijuna noćenja; Šibensko-kninska županija bilježi najveći rast noćenja od 7 posto te Ličko-senjska županija s ostvarenih 831 tisuću noćenja što je rast od 5 posto.

Foto: M. Komina
Od gradova, najveći broj noćenja ostvarili su Dubrovnik, Rovinj, Zagreb, Split, Poreč, Umag i Zadar.
Direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić pri tom ističe da posebno raduje rast u predsezoni, koji potvrđuje da napori u razvoju cjelogodišnje ponude daju konkretne rezultate.
– S pozitivnim rezultatima i trendovima ulazimo u glavni dio turističke godine s dodatnim optimizmom, ali i sviješću o važnosti održavanja ravnoteže između rasta i očuvanja kvalitete doživljaja za svakog posjetitelja, poručio je Staničić.
No, u prvih šest mjeseci bilježimo 4 posto manje turista iz Poljske i tri posto manje dolazaka iz Češke te pad ostvarenih noćenja Poljaka za više od 9 posto i Čeha za 1,1 posto, kojima su se po padu broja noćenja pridružili i Mađari, iako ih je 3,6 posto više nego lani, ali s 0,4 posto manje noćenja. S druge strane, nakon lanjskog pada turisti iz Njemačke u prvih su šest mjeseci ostvarili dva posto više noćenja.
Novi rekordi
Ministar Glavina navodi da se podaci o noćenjima i dolascima mijenjaju iz godine u godinu te da je logično očekivati oscilacije s obzirom na geopolitičku situaciju, ali i raspored vjerskih blagdana i školskih praznika koji su u Njemačkoj, primjerice, pomaknuti s 3. na 13. kolovoza.
Unatoč blagom padu gostiju iz srednje Europe, sa svih ostalih važnijih emitivnih tržišta bilježimo rast i dolazaka i noćenja – iz Slovenije 5,1 posto više noćenja, Austrije 3,5 posto, a veseli i da se u prvih deset tržišta s rastom noćenja od 13,4 posto nalazi i SAD.
– Prvi dio srpnja će biti nešto manjeg intenziteta, ali drugi dio bi mogao biti jako dobar zbog pomicanja školskih praznika na nekim tržištima, ali vjerujemo da će kao i kolovoz biti bar kao lani, kazao je Staničić.
Glavina je naglasio da više nismo samo destinacija za ljetni odmor, ali da u glavnom dijelu sezone dostižemo maksimalne kapacitete te da bi sve iznad toga moglo ugroziti naš turizam.

Tonči Glavina i Kristjan Staničić
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
– Želimo održiv rezultat, odnosno kada bi se ponovilo lanjsko ljeto s malim plusom ili minusom, to bi bilo na tom tragu, kazao je ministar, ponovivši da u turizmu žele veći rast u pred i posezoni, što se u predsezoni i pokazalo. Vjeruje da će se na godišnjoj razini opet ponoviti rekordni prihodi od turizma, odnosno da će biti premašeno lanjskih 15 milijardi eura prihoda samo od stranih turista. U usporedbi s konkurentskim zemljama, rekao je da vjeruje da će hrvatski turizam biti na tragu prosječnog rasta turizma u EU-u do 5 posto u odnosu na lani, ili barem na lanjskoj razini.
Trend rezervacija u zadnji čas
Što se tiče bukinga za srpanj i kolovoz Staničić i Glavina kažu da je to teško sada znati jer prevladava trend rezerviranja »ultra last minute«.
Rast dolazaka i noćenja je iza nas, kaže Glavina, i sada govorimo o upravljanju turizmom. U tom kontekstu podsjetio je na lani donesen Zakon o turizmu koji lokanoj zajednici omogućava da utvrdi koliki su im nosivi turistički kapaciteti s obzirom na komunalnu i drugu infrastrukturu, odnosno trebaju li im uopće nove smještajne jedinice.
Obiteljskog smještaja najviše u Istri i PGŽ-u
Dosad je dodijeljeno ukupno 2.075 oznaka za obiteljski smještaj Local Host/Vaš domaćin, a najviše ih je dodijeljeno u Istarskoj – 500 i Primorsko-goranskoj županiji 475, kaže direktor HTZ-a Kristjan Staničić i dodaje da za uvođenje te oznake vlada veliko zanimanje te da se taj dio smještaja time diže na višu razinu.
Podsjetio je i na nove dvije Michelin zvjezdice ove godine za dva hrvatska restorana, kojih je sada ukupno 13.