
Foto Vedran Karuza
povezane vijesti
Svečanim potpisivanjem ugovora u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka danas je najavljen početak radova na energetskoj obnovi zgrade vrijedan peko 3 milijuna eura.
Ugovor o početku izvođenja radova potpisali su ravnateljica Sveučilišne knjižnice Rijeka Lea Lazzarich i Tomislav Albini, direktor tvrtke Relience d.o.o. iz Splita, a potpisivanju su nazočili predstavnici partnera ustanove, Marta Žuvić u ime Sveučilišta u Rijeci, Lilian Stošić u ime Ministarstva kulture i medija te predsjednica Upravnog vijeća SVKRI Sanja Barić.
Ističući važnost obnove zgrade SVKRI, ravnateljica Lazzarich ovom je prilikom kazala kako je projekt energetske prije devet mjeseci odobren od strane nadležnog Ministarstva te se u iznosu od 3,5 milijuna eura financira EU sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
– Ovo je za nas zaista svečan i velik događaj. Zgrada knjižnice izgrađena je u 19. stoljeću te je imala jedinu rekonstrukciju krajem 1950-ih kada je u njoj djelovao Dom kulture. Od tada do danas nije se ništa bitno radilo, kazala je Lazzarich.
Lilian Stošić, voditeljica područnog Konzervatorskog ureda u Rijeci naglasila je da Ministarstvo kulture i medija financira energetsku obnovu za 36 građevina u Republici Hrvatskoj, a tri se nalaze u Primorsko-goranskoj županiji, i to Sveučilišnu knjižnicu Rijeka, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, odnosno Guvernerovu palaču te Državni arhiv Rijeka.
– Sve tri zgrade spomenici su kulture i u sustavu zaštite. Zgrada današnje Sveučilišne knjižnice Rijeka izgrađena je 1887. godine za trogodišnju žensku građansku školu, a po projektu Giacoma Zammatija iz 1885. godine kojim je, s obzirom na lokaciju građevine, projektirao tri različita pročelja.
Za današnji izgled zgrade 1902. zaslužan je Giovanni Rubinić, kada 1902. na istočnom pročelju dodaje pet prozorskih okna. Građevina je pretrpjela velika razaranja tijekom Drugog svjetskog rata, a najveću je štetu prouzročio požar koji je uništio cijelu unutrašnjost.
Ponovno je osposobljena 1950-ih i od tada se nije obnavljala, istaknula je Stošić te naglasila da će u obnovi biti potrebno slijediti tradicijske materijale i tehnike gradnje te se posebno potruditi.
Energetska obnova uključuje postavljanje toplinske izolacije na zidove dvorišnog pročelja i unutar objekta, a ne na vanjske zidove zbog visokog historicizma i zamjenu vanjske stolarije, a postavit će se energetski učinkovita rasvjeta i visoko učinkovita dizalica topline. Sve u skladu s posebnim uvjetima konzervatorskog odjela.
– Obnova sveučilišne knjižnice donijet će novu kvalitetu i vrijednost svim našim studentima čija je strast i znatiželja temelj našeg rada. Vjerujem da će ovaj projekt svjedočiti jednom novom zamahu u izvrsnosti cijelog našeg sveučilišta, ne samo rada Sveučilišne knjižnice, istaknula je ovom prilikom Marta Žuvić, v.d. prorektorica Sveučilišta u Rijeci te se zahvalila Ministarstvu kulture i medija što je prepoznao ovaj izuzetno vrijedan i važan projekt te izvođaču radova što će poštovati i izvoditi radove u visokoj kvaliteti koja će zadovoljiti sve standarde, ne samo današnje, nego i one koji su postavljeni u prošlosti.
Energetska obnova zgrade u samom centru grada nosi brojne izazove, ali i prilike.
– Zgrada knjižnice nalazi se u zaštićenoj urbanističkoj cjelini duž centra grada Rijeke, a radovi će obuhvatiti Trg 128. brigade, Ulicu Dolac i školski prolaz.
Znam da su mnogi iziritirani dužinom radova na cesti u centru grada, ali nadam se da će imati razumijevanja za nove skele, za boljitak svih nas, istaknula je Barić dok je izvođač radova Tomislav Albini kazao da se početak radova može očekivati u nadolazećih desetak dana te će potrajati punih devet mjeseci, odnosno do sredine travnja 2026. godine.
– Lokacija se iznimno zahtjevna zbog velikog broja prolaznika, ali i zgradi koja je kulturno dobro i sama po sebi nosi posebne izazove i zahtjeve.
Veselim se što ćemo sudjelovati u cijeloj transformaciji i vjerujem da ćemo svi na kraju biti ponosni na proizvod koji će ostati nakon obnove, zaključio je Albini.